Systemy
Zależnie od podłoża oraz wysokości, deski tarasowe przytwierdzone są zawsze do konstrukcji z legarowów lub lepiej legarów i kontrlegarów. Twardość legarów powinna być zbliżona do twardości użytych desek. Konstrukcja z legarów może być posadowiona np.:
- Bezpośrednio na istniejącej już podbudowie - przygotowane wcześniej podłoże betonowe, wylewki lub inne stabilne konstrukcje
- Na gruncie słupkach betonowych, unosząc taras kilkanaście lub kilkadziesiąt cm nad ziemią lub na słupach drewnianych lub stalowych budując wyższą konstrukcję
Konstrukcja tarasu na istniejącej podbudowie
W przypadku tarasów wykonywanych na istniejącej już podbudowie, w skład konstrukcji nośnej wchodzą następujące elementy: wylewka betonowa lub inna równie stabilna podbudowa - przygotowana przez klienta oraz konstrukcja nośna wykonana z drewna [poziomowana (lekki spadek wzdłuż ryflowania ok. 1%) i izolowana podkładkami a następnie mocowana do podbudowy] składająca się z legarów lub jeśli wysokość na to pozwala to legarów głównych i kontrlegarów wykonanych z drewna. Deski tarasowe mocowane są do legarów lub kontrlegarów jeśli występują.
W trakcie wykonania wszystkich prac montażowych, wszystkie elementy tarasu zostają zaimpregnowane specjalnymi preparatami do impregnacji drewna oczyszczone i zaolejowane drewna egzotycznego.
Konstrukcja tarasu na gruncie
Skład konstrukcji nośnej tarasu uzależniony jest od wysokości tarasu oraz od rodzaju gruntu na którym ma stanąć. W większości przypadków, tarasy drewniane wykonywane są od "zera", gdzie w miejscu jego powstania nie ma żadnej podbudowy. Ten typ tarasów nazywamy tarasami ziemnymi, w którego skład wchodzą: punktowe słupy betonowe lub bloczki betonowe gwarantujące stabilność tarasu; konstrukcja nośna (kratownica) wykonana z drewna składająca się z: legarów głównych, poziomowanych (lekki spadek wzdłuż ryflowania ok. 1%) izolowanych podkładkami i mocowanych do wcześniej przygotowanych punktowych słupów betonowych i kontrlegarów wykonanych z drewna, mocowanych do wcześniej wypoziomowanych legarów głównych oraz deski tarasowej mocowanej do kontrlegarów.
W trakcie wykonania wszystkich prac montażowych, wszystkie elementy tarasu zostają zaimpregnowane specjalnymi preparatami do impregnacji drewna oczyszczone i zaolejowane drewna egzotycznego.
Właściwie przygotowana podbudowa oraz odpowiednie rozmieszczenie elementów nośnych są gwarancją stabilności tarasu.
Systemy montażu:
Mocowania tradycyjne
Mocowanie tradycyjne to łączenie deski tarasowej z legarem za pomocą wkrętów (od góry) jest jednym z najpewniejszych i najczęściej stosowanych sposobów mocowań tarasu. Do mocowania deski tarasowej należy użyć wkrętów ze stali nierdzewnej i hartowanej, klasy A2. Zastosowanie wkrętów ze zwykłej stali spowoduje ich szybkie korodowanie w kontakcie z wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto, niektóre gatunki drewna zawierają w swoim składzie substancje przyspieszające korozję stali. Należy pamiętać, że twarde gatunki drewna (np. massaranduba, bangkirai) muszą być wcześniej nawiercane. Pozwoli to uniknąć pękania desek w trakcie montażu i później w trakcie użytkowania a także pozwoli na schowanie się główki kreta w desce. Wkręty stosowane do montażu deski tarasowej nie powinny być mocowane w odległości większej niż 5-7 cm od czoła deski, aby uniknąć wyginania końców. Minimalna długość wkrętów powinna być równa dwukrotnej grubości montowanej deski, wymagana średnica wkrętów - 5mm.Profesjonalne wkręty do tarasów drewnianych:
SiHGA T-GoFix ZK | Spax-D |
Inne niezbędne akcesoria
SiHGA Unterleger U Podkładka gumowa pod legary | Spax Podkładka gumowa pod legary | Spax Wiertło wraz z frezem oraz bit |
Niewidoczne mocowania
Systemy IGEL V2, Z Connector, BWS, HardWoodClip i SIHGA DielenFix
Decydując się na budowę tarasu drewnianego szczególny nacisk kładziemy na jego trwałość i estetykę. Tradycyjny system montażu desek (na wkręt), choć tańszy - posiada kilka wad. Wkręty naruszają strukturę deski, nie pozwalając jej swobodnie "pracować", ponadto są mniej estetyczne. Deski mocowane tradycyjnie bezpośrednio stykają się z powierzchnią legara - w tych miejscach zalega woda. Wierzchnia warstwa desek schnie szybciej niż spodnia, powodując tzw. "łódkowanie". W dodatku wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, które powodują niszczenie drewna. Jak temu zaradzić ? Odpowiedź jest prosta - stosując systemy klipsów IGEL V2, Z Connector, BWS, HardWoodClip SIHGA DielenFix.System IGEL V2
- Do twardego drewna (bangkirai, sucupira, massaranduba, garapia, ipe, itd.)
- Ze stali nierdzewnej
- Nie wymaga frezowania boków deski
- Powierzchnia tarasu bez widocznych śrub czy wkrętów
- Stałe odstępy pomiędzy deskami
- Zapewnia cyrkulację powietrza i odpływ wody, przyspieszając proces schnięcia tarasu i zapobiegając rozwojowi grzybów
System Z Connector
- Do miękkiego drewna (sosna, modrzew, cedr, itd.)
- Ocynkowany
System BWS
- Do twardego i miękkiego drewna
- Ocynkowany
- Wymaga frezowania boków deski
HardWoodClip
HardWoodClip to patent amerykański do mocowania deski tarasowej. Przy stosowaniu systemu HardWoodClip nie stosujemy wkrętów przechodzących przez deskę na wylot. Nie musimy się też martwić ustawianiem łbów wkrętów w jedna linię. Ponadto odległość pomiędzy deskami przy zastosowaniu HardWoodClip jest zawsze taka sama. Stosując ten system zyskujemy na estetyce tarasu. Co więcej, możemy z powodzeniem po latach rozmontować taras i przeprowadzić jego renowację.System HardWoodClip jest wykonany z materiałów najwyższej jakości takich jak stal nierdzewna i PP odporne na promieniowanie UV i skrajne warunki atmosferyczne. Zawiera specjalnie wzmacniane, niezrywalne wkręty typu Trox. Można go stosować w każdym klimacie - równie dobrze znosi niskie jak i wysokie temperatury. Nadaje się do stosowania ze wszystkimi materiałami na tarasy, które charakteryzują się wysoką jakością. Materiały niskiej jakości mają niekorzystne współczynniki rozszerzalności i kurczliwości, dlatego powinno się ich unikać. Otwory w desce wycinane są przy pomocy standardowej lamelownicy (na rynku funkcjonują również deski z gotowymi rowkami na całej długości deski, zrobione z myślą o przyszłym ich mocowaniu). Użycie lamelownicy pozwala na montowanie deski bez rowków, gdzie otwór pod mocowanie robiony jest tylko w miejscu styku z legarem. System HardWoodClip jest do trzech razy bardziej wytrzymały od innych tego rodzaju rozwiązań.
System SIHGA DielenFix
SIHGA DielenFix - jest to system niewidocznego montażu tarasu o wielu zaletach. Zapewnia on odstęp między deskami a legarami co znacząco wpływa na przedłużenie żywotności tarasu. Ponadto daje możliwość wymiany deski tarasowej w przeciwieństwie do innych systemów montażowych. Dzięki możliwości zastosowania różnej długości wkrętów system nadaje się do każdej grubości deski tarasowej.W przeciwieństwie do innych systemów, stosując klipsy IGEL V2, Z Connector, BWS i SIHGA DielenFix zapewniamy stałą cyrkulację powietrza pomiędzy deskami i legarami - drewno nie wypacza się, taras schnie równomiernie. Systemy IGEL V2, Z Connector i SIHGA DielenFix nie wymagają frezowania boków deski. Klipsy są wygodne w montażu i wyjątkowo trwałe, zapewniają niepowtarzalną estetykę tarasu, dbając jednocześnie o jego trwałość i żywotność.